Dámské džíny

Alespoň jedny modré džíny vlastní každá z nás, kde se ale vzaly? Jak vznikly a kdo je vynalezl? Za vznikem džínsů stojí zajímavý příběh Leviho Strausse, který v roce 1853 emigroval z Německa do Kalifornie, kde si jednoho dne z Francie objednal modrou látku na výrobu plátěných krytů na vozy, které chtěl v době kalifornské zlaté horečky prodávat zlatokopům a horníkům. Plachty, jež vyráběl, ale neměly úspěch, a tak z nakoupeného materiálu ze zoufalství ušil jednoduché kalhoty. Ty byly ale dostatečně silné a odolávaly těžkým podmínkám, které panovaly v dolech, takže je horníci začali hojně kupovat a brzy se z nich stal velký hit.

O původu slova „džíny“

Zanedlouho Levi Strauss nestačil uspokojovat poptávku, jak kalhoty šly na odbyt. Nazval je blue jeans a se svým švagrem založil firmu Levi Strauss & Company, která se zabývala textilní výrobou. Oblíbené džíny se stále šily z látky zvané „serge de Nimes“ dovážené z Francie, od níž se odvozuje slovo denim. Slangový výraz „jeans“ pak vznikl na základě levnějšího materiálu vyráběného v Janově v Itálii.

Levi si své džíny nechal patentovat, ale udělal při tom velkou chybu. Nenechal si je patentovat jako takové, ale jako blue jeans se cvočky, což znamenalo, že je možné je beztrestně šít bez cvočků. Brzy se tedy vyrojily další výrobci džínsů. U nás se těmto typicky modrým kalhotám říkalo texasky či rifle.

Dámské džíny prosadila Marilyn Monroe

Původní pracovní oděv amerických horníků nabyl ženské podoby v šedesátých letech s fotkou Marilyn Monroe v leviskách z filmu Mustangové. Tehdy se začaly různě upravovat a vylepšovat. Kromě opraného a potrhaného efektu, je také zdobily různé výšivky a kamínky. Začaly je nosit supermodelky a slavné osobnosti a brzy se tento trend rozšířil takřka po celém světě. V devadesátých letech se dámské džíny dostaly ještě více do popředí díky úspěšnému seriálu Beverly Hills 90210.