Dámské šaty

Dámské šaty od dob svého vzniku prodělaly mnoho změn. Dříve se jimi odlišovaly různé společenské vrstvy a ženy vlastně nic jiného nenosily. Dnes jsou šaty nahrazovány nohavicemi a již pro nás nemají takový společenský význam. Přesto si v našem šatníku udržují důležitý post, a to zejména pokud jde o formální záležitosti.

Dámské šaty v průběhu století

Pokud se na dámské šaty podíváme napříč historií, zjistíme, že se jejich vzhled neustále nápadně měnil. Románská móda nedávala ženské křivky na odiv a využívala splývavých materiálů zastírajících postavu. Šaty měly dlouhé široké rukávy oddělené od živůtku, který byl poněkud volnější. Gotické šaty si zachovaly rozšiřující se rukávy, jež ústily v cípy. Látka však již lehce kopírovala linii těla a sukně splývala do dlouhé vlečky. Renesance zase přinesla dámské šaty s trojúhelníkovým jednoduchým živůtkem a velkým výstřihem. Sukně podepřená obručemi se zhotovovala podle španělského, francouzského, italského či anglického vzoru, čímž se od sebe různými detaily lišily. V období Baroka se zase nosily dámské šaty působící dojmem malebnosti, což znamenalo široké sukně s velkým množstvím spodniček, hluboké výstřihy a korzet. Pro Rokoko byla zase charakteristická bizarní zdobnost a dekorativnost. Šaty byly zdobeny kaskádou krajek a stuh.

Slavné malé černé

Všechny tyto šaty dnes běžně na ulici už neuvidíte. Šaty se změnily a svým způsobem více uvolnily. Stálicí na poli módy však zůstávají dámské šaty přezdívané jako malé černé, jež pochází z návrhů slavné Coco Chanel. Jedná se o šaty koktejlového střihu v černé barvě, které jsou známé pro svoji univerzálnost, eleganci a půvab. Každá žena si je může přizpůsobit podle svých potřeb a ozdobit je doplňky dle svého vkusu. Oblíbené jsou zejména u Pařížanek, které se je nebojí obléct kamkoliv si zamanou. Koktejlky, a to různých barev, se dnes nosí hlavně na party a různé večírky.