Dámské svetry

Svetr je druh pleteného oblečení, který zakrývá horní část těla a slouží k zateplení. Pokud zahaluje i krk, nazýváme tento svetr jako rolák. Existují ale i propínací druhy svetrů, jenž možná znáte pod názvem kardigan. Svetr se nejčastěji nosí v zimě nebo na podzim, kdy krásně zahřeje a udrží tělesné teplo.

Historie dámského svetru

Pletené oblečení má dlouhou tradici. Pletené ponožky se například našly v egyptských hrobkách. Svetr však jako populární kousek prorazil až ve dvacátých letech dvacátého století, a to jako sportovní oděv pro muže. Do té doby se pleteniny objevovaly jen jako spodní prádlo. Dámský svetr zavedla francouzská módní návrhářka Coco Chanel, která se snažila odlišit a zavést do ženského oblékání více svobody. Ve třicátých letech strojová produkce a hospodářská krize napomohla svetrům k ještě větší oblibě. Během velké hospodářské krize a druhé světové války se pak ruční pletení stalo nutností.

V padesátých letech se velice oblíbenými staly komplety tvořené pleteným kardiganem a topem ze stejného materiálu a vzoru. Těmto kompletům se říkalo twinsety. S upjatým vzhledem a nudnými barvami se však nadobro skoncovalo v osmdesátých letech. Svetry přestaly být součástí sportovní výbavy mužů a konečně získaly potřebný šmrnc.

Jaké jsou současné trendy dámských svetrů?

Současná móda nabízí v oblasti dámských svetrů nepřeberné množství barevného provedení, vzorů i potisků. K světovým trendům patří monochromní oversized svetry z tlustých vlněných vláken s velkými oky nebo plastickými copy. V kolekci Marca Jacobse také můžete objevit set dlouhé sukně a dámského svetru ve stejném vzorku. Extravagantní dámské svetry, jež nemají obdoby, také navrhuje česká návrhářka Jana Mikešová, která se jimi proslavila. Zvláštní kapitolu mezi dámskými svetry tvoří svetry vánoční získávající čím dál tím větší oblibu. Jak již jejich název napovídá, jde o svetry s vánočním motivem nebo zdobením. Tyto svetry jsou populární zejména v Americe mezi teenagery, kteří pořádají tak zvané christmas sweather party, na něž se každý musí vybavit tím nejvánočnějším bláznivým svetrem, který lze vůbec sehnat.