Košile

Košile je kus oblečení zakrývající horní polovinu těla a na rozdíl od trička, které zahaluje stejnou část, je tvořena límečkem, rukávy a knoflíkovým zapínáním. Zajímavé je na ní to, že ačkoliv v průběhu století prodělala mnoho změn, nezměnila svůj ráz, a tak zůstává jedním z nejstarších kousků oblečení vůbec.

Košile nesměla být vidět

Její původ můžeme sledovat až do patnáctého století, kdy byla výsadou mužů. Střih měla obzvláště jednoduchý a strohý. Vlastně postrádala jakékoliv zdobení, a dokonce i zapínání, takže se přetahovala přes hlavu. Úplně prvním materiálem, ze kterého se šila, byl len. Účelem takové košile bylo tvořit mezivrstvu mezi holým tělem a kabátcem, jenž byl většinou vyroben z hrubé, na omak nepříjemné tkaniny. Zároveň také plnila minimální hygienické návyky. Košile však nebyla něčím, co by se mělo viditelně ukazovat. Ba naopak. Košile měla zůstat pod kabátcem skryta. To se ale v průběhu patnáctého století změnilo a začala se šít košile se širokými rukávy, jež pod kabátcem chtě nechtě, byla vidět.

Čistá košile je základ

Šestnácté století ovládla jemná tkanina z bavlněné příze zvaná batist. Ta se začala zdobit šněrováním kolem krku a rukávů a později se doplnila postranním rozparkem, který je pro dnešní košile tolik typický. Ke konci století se pak začal formovat límeček a zapínání na knoflíčky. Novou podobu košile si mohli dovolit jen bohatí, kteří začali dbát na její čistý a neposkvrněný vzhled. Novinkou se tedy staly odepínací manžety a límečky. Revoluce košil, která vedla k dnešní podobě, započala vznikem pánského obleku, což vedlo ke změně střihu, barev a odhalování krku.

Evropské a americké ženy začaly nosit košile v devatenáctém století. Košile však vypadaly spíše jako blůzy, protože neměly typický pánský košilový vzhled, což byl opravdový prapůvod košil.