Kabát

Kabát je svrchní část oděvu, která zakrývá horní polovinu těla a může dosahovat délky až ke kolenům. Nosí ji jak muži, tak ženy, a to zejména v chladných ročních obdobích. Kabát totiž chrání svého majitele před deštěm, větrem a zimou. Jeho historie sahá až do středověku, čímž se řadí k nejstarším typům oblečení.

Historie kabátu

Nejprve se šily kabáty podobné kápi z tlustého a tuhého materiálu. Původní kabát měl dlouhý rukáv a po různu se převazoval pásky. Někdy připomínal plášť nebo pelerínu. Od dnešního kabátu se velice lišil nejen materiálem, ale zejména střihem. První kabát odpovídající tomu dnešnímu se objevil za doby první světové války, kdy vznikl jako alternativa místo těžkých plášťů, které nosili britští a francouzští vojáci. Tomuto kabátu se začalo říkat trenčkot. Typická pro něj byla rozepínatelná přední strana a délka pod kolena. Někdy byl doplněn klopami, páskem a kapsami. Šit byl z lehčího materiálu a prvotně byl určen pro důstojníky.

Do jaké podoby se kabát vyvinul?

V dnešní době máme mnoho druhů kabátů. Sehnat je můžete v různých barvách, délkách i střizích a nosit je může každý. Kabáty plní stále stejnou funkci, i přesto že se jejich podoba za dlouhá staletí výrazně změnila. Dnes už nejsou doplněny pouze klopami, ale také stojáčkem kolem krku, který připomíná rolák. Tento typ kabátu je oblíbený v zimě, a tak ho nazýváme jako kabát zimní. Zimní kabáty jsou péřové, mnohdy prošívané, s páskem či bez něj, a hlavně oplývají huňatým kožichem. Dalším kabátem, který se postupně vrací do módy, je kabát ve vojenském stylu, jenž se vyznačuje stojatým límečkem, hranatými kapsami, vypasovaným střihem a výraznými lesklými knoflíky z kovu.

Relativní novinkou jsou softshellové kabáty, které jsou ušité ze speciální strečové tkaniny, která je ošetřena tak, aby odolávala větru, dešti a sněhu. Zároveň jsou prodyšné, pohodlné a nebrání pohybu, takže jsou více než vhodné pro sportovní účely.