Vesta

Vesta neboli oděv bez rukávů pro horní polovinu těla, je v dnešní době součástí především ženského šatníku. Vždycky tomu tak ale nebylo. Tento kousek oblečení má bohatou historii, která sahá až do sedmnáctého století a byl vždy považován za formální záležitost. Vesta měla konkrétní formu, striktní podobu a vzhled, jenž se měnil jen pramálo s postupem času. Dnes však o vestě mluvíme jako o módním oděvu, při jehož zmínce se každému z nás vybaví trochu něco jiného. Do jaké podoby dnes vesty dospěly a jak moc se liší od originálu?

Původní pánská vesta

Vesta je jedna z mála oděvů, u nichž přesně víme, kdy se objevily. Vesty byly šity v sedmnáctém století, a kromě pěkného vzhledu plnily i funkční účel. Anglický král Karel II. byl přesvědčen, že by pánové měli nosit střízlivější formu oděvu, kterou by bylo možné šít i bez použití drahých materiálů, a tak dal život pánské vestě. Ta se stala součástí běžného pánského šatníku. Výraz bohatství si ale brzy zase našel cestu. Objevily se totiž kapesní hodinky, jimiž se odlišovala šlechta a jenž se nosily pomocí řetízku provlečeného knoflíkovou dírkou právě oné vesty, v jejíž kapse spočívaly.

Na počátku osmnáctého století se vesty začaly zkracovat a vyšívat. Jeden způsob nošení byl s rozepnutým dolním knoflíčkem, který umožňoval lepší padnutí vesty u korpulentnějších osob a také pohodlnější případnou jízdu na koni. Rozepnutí spodního knoflíčku se však aplikuje pouze u vest s jednořadým knoflíkovým zapínáním a u vest určených pro každodenní nošení.

Ústup vesty jako součásti každodenního oděvu

S postupem času vesty nabývaly opět střídmějšího rázu a začaly se vyrábět tak, aby odpovídaly sakům nebo oblekům. Jediným nápadným zdobením byl pruhovaný drobný vzor. S nástupem náramkových hodinek, začal trend pánských vest upadat a začaly se nosit pouze jejich pletené verze v období zimy. Dnes vesty nosí jak muži, tak i ženy a jsou nedílnou součástí každého moderního šatníku. Vyrábí se v rozličných formách, rozmanitých barvách i vzorech a z různých materiálů. K těm nejžádanějším patří ty z pravé kožešiny.