Šaty

Šaty, jak každý ví, jsou oděvem zakrývající trup a nohy a někdy v závislosti na rukávech mohou zahalovat též ruce. Jsou kouskem oblečení, který spadá zejména do ženského šatníku a hrají v něm důležitou roli. Šaty jsou totiž jak záležitostí společenskou, tak neformální. Vyvinuly se původně ze středověkých tunik, pelerín a plášťů do podoby tak zvaných dvorních šatů. Za dobu vzniku je považováno patnácté století, kdy byly doménou šlechty, která své bohatství dávala na odiv složitě tkanými hedvábnými výšivkami a kožešinami. Od té doby se vzhled šatů radikálně změnil a uvolnil.

Šaty jako součást dress code

Odjakživa oblékání podléhá určitým společenským pravidlům, které je nutno při různých příležitostech dodržovat. Dress code vlastně určuje, jaké druhy a styly oblečení mají být nošeny při významných událostech. Tím může být myšlena například návštěva divadla, pracovní pohovor, svatba nebo taneční. A předepsaný dress code se samozřejmě týká i šatů. Proto by v žádném dámském šatníku neměly chybět večerní koktejlové šaty v černé barvě, které jsou takřka univerzální. Velmi slavnostní událost si zase žádá dlouhou večerní róbu nebo honosné šaty sahající až na zem.

Jaké máme druhy šatů?

Šaty můžeme rozdělovat do několika skupin podle příležitosti, jak již bylo o odstavec výše zmíněno, tak podle délky, barvy a stylu. Podle délky je jejich rozdělení snadné. Buď to jsou minišaty, midi, nebo maxi. V dnešní době si velkou oblibu získaly zvláště maxišaty, které toho hodně zahalují, a tak lichotí i plnoštíhlé postavě. Dělení šatů se pak samozřejmě vztahuje také na jejich barevné provedení, kdy barvu šatů je třeba přizpůsobit příležitosti. Pokud příležitost barevné odlišení nevyžaduje, pak záleží pouze na vašem vkusu. Dle stylu šaty můžeme rozlišit například na retro šaty, které se opět vrací do módy, na sportovní styl šatů, jenž milují všechny věkové kategorie a krajkové šaty vzniklé původně ze svatebních šatů.