Mikiny

Mikina, jak asi každý ví, je volnočasový typ oblečení, který se zrodil poměrně nedávno. Zajímavá je jak její historie, tak původ samotného slova, jež se přesně neví, kde se vzalo. Pojďme se tedy společně podívat na to, co doposud o tomto nadčasovém kousku oblečení víme.

Co má mikina společného s Mickey Mousem?

Slovo mikina z anglického jazyka určitě nepochází, přesto se jedná o slovo cizího původu, což také dokazuje měkké i po písmenu k. Jednou z teorií, proč říkáme mikině mikina, je ta, že se na prvních mikinách objevoval komiksový obrázek Mickey Mouse, který k nám do tehdejšího Československa pronikl ze Západu jako velký módní trend. Z toho vyplývá, že nejspíše došlo k tvorbě nového slangového výrazu. Jiná teorie zase říká, že skutečný název tohoto oděvu, je odvozen od obchodního označení Miki, které se na prvních mikinách vyobrazovalo. Někdy se původ slova mikina spojuje se slovem mykat nebo mykaná příze, což je způsob a materiál, pomocí něhož se běžné mikiny nejčastěji vyrábějí. Slovo mykat se však píše s ypsilonem, kdežto mikina s měkkým i. Z čehož plyne, že mykání nemá se slovem mikina, kromě zpracování, nic společného.

Historie Mikiny

Mikina se zrodila ve dvacátých letech, díky nápadu Benjamina Russella a jeho syna. Benjamin ji navrhl pro sportovní tým svého syna, který hrál americký fotbal, protože jejich dresy byly z vlny a těžké tkaniny, což rozhodně nebyla látka vhodná pro sportovce. Mikina, jenž tehdy vypadala jako pulovr, měla takový úspěch, že si Russell otevřel svůj vlastní obchod se sportovním oblečením.

Dnes mikina poskytuje nejen teplo, ale také funkční schopnost, kterou oceníte právě při sportu. Mikiny jsou totiž v současné době šity tak, aby vstřebávaly pot a odváděly tělesnou vlhkost. Mají různé podoby, což jen potvrzuje jejich nepřetržitou dovednost přizpůsobit se různým potřebám společnosti.