Sukně

Vyslovíme-li slovo sukně, vybaví se nám kus typicky ženského oděvu, který buď nohy odhaluje, nebo naopak zcela zahaluje. A představa, že by sukni měl nosit muž, většinu z nás jistě pohorší. Dřív tomu tak ale bylo. Sukně jako taková patřila již od pradávna jak do ženského, tak i do mužského šatníku a lišily se od sebe jen velice málo. V některých zemích, jako je například Skotsko, však sukně, která se nazývá kilt, zůstává tradičním mužským oděvem i dnes.

Kde se vzala sukně

Přesný datum vzniku sukně není znám. Je však jisté, že sukně byla základním oblečením již v době pravěku, kdy tento oděv ještě nebyl rozdělen pro muže a ženy. První diferenciace nastala v době románské, což můžeme považovat za začátek jejích dějin. Po celá století se výrazně měnil jejich střih, způsob nošení i výběr materiálů, z kterých se sukně šily. V gotickém období byly moderní sukně splývavé, často s dlouhou vlečkou. Renesanční sukně byly naopak podepřené krinolínou a podle španělského vzoru, odkud tato sukně pocházela, se nosila společně s živůtkem vybíhajícím do špičky. V sedmnáctém století se nosily sukně široké a bohatě podložené spodničkami a vycpávkami. Baroko se přehouplo v rokoko, které vzniklo ve Francii a přineslo do šatníků dam zdobenou sukni s útlým pasem a korzetem. Všechno to byly sukně dlouhé až na zem, které se pak postupně začaly zkracovat. První krátké sukně se ženy dočkaly ve dvacátých letech minulého století, kdy její délka sahala ke kolenům. Je tedy štěstí, že si dnes můžeme užívat širokého výběru a nosit sukně jakékoliv délky.

Typy sukní

Dnes existuje mnoho druhů sukní, z nichž si můžeme vybírat. K těm nejčastějším patří sukně áčková, která se od pasu dolů rozšiřuje a sukně rovná. Velice lichotivá k ženským tvarům je sukně pouzdrová, jež mimo jiné působí elegantně a společensky. Zvláštním typem jsou sukně balónové, volánové, zavinovací, kolové a maxisukně, na něž by si měly dát pozor zejména baculky.