Overal

Overal je typ oblečení, který spojuje nohavice a top v jeden kus oblečení, čímž tvoří kompromis mezi kalhotami a šaty. Dnes ho řadí do svých šatníků ženy jako módní trend, jenž nemá obdoby, původně ale vůbec nepatřil mezi módní prvky, ba naopak ztělesňoval práci a dřinu, kterou byli každý den farmáři a dělníci nuceni podstupovat.

Odkud se vzal overal?

Overal vznikl poměrně nedávno, a to ve dvacátých letech dvacátého století v Americe, kdy ho nosili muži jako pracovní ochranný oděv. Možná místo overalu si původní vzhled lépe vybavíte při vyslovení slova kombinéza, nebo také lacláče. Dříve totiž overaly byly vyráběny z denimu, měly dlouhé nohavice a kapsy na přední straně. Od šedesátých let je pak začaly nosit i ženy, které podlehly hnutí hippies. V té době měly overaly mnoho podob. Vyráběly se v různých vzorech a sršely barvami. Symbolem americké kultury se však staly v sedmdesátých letech, kdy byly velice oblíbené především v Kalifornii a nosily se s uvolněným jedním popruhem. V letech devadesátých si overaly s krátkými nohavicemi mládež zamilovala ještě víc, a to zejména v teplých jarních dnech. Lze tedy říci, že z oblečení, které původně představovalo svázanost se společností a prací, se najednou stal osvobozující kousek pro volný čas.

Společenský overal místo večerní róby

Dnes se overal řadí do ženského šatníku, tedy s výjimkou stále oblíbených pánských pracovních kombinéz. Nosí se v mnoha provedeních, někdy i poměrně odvážných. Aktuální trendy například velí obléct si overal místo večerních šatů. Těmto elegantním overalům se říká společenské overaly a jsou plné flitrů, třpytek a krajek. Je sporné, zda se, leč zdobený overal, hodí pro společenskou událost, či ne. Záleží na vkusu a odvaze.